Anasayfa / Kamu Haberleri / Psikolojik şiddet görenlerin başında öğretmenler ve hemşireler geliyor

Psikolojik şiddet görenlerin başında öğretmenler ve hemşireler geliyor

Türkiye’de açılan ilk ‘Mobbing’ merkezinin raporuna göre işyerinde psikolojik şiddet görenlerin başında öğretmenler ve hemşireler geliyor.
Psikolojik şiddet anlamına gelen ‘Mobbing’ mağdurlarına destek olmak için Türkiye’de ilk kez Adli Tıp Kurumu’na bağlı olarak İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde açılan merkeze birkaç ayda başvuranların sayısı 80’e ulaştı. İşyerinde psikolojik şiddete uğrayanlara hizmet veren merkezin raporuna göre mağdurların büyük çoğunluğunu kamu çalışanları oluştururken, uzmanlar ‘ofiste psikolojik şiddet gördüm’ diyenlerden bazılarının evde sorunları olduğunu ya da takıntı hastası olduklarını tespit etti.

‘RAPOR ALAN MAHKEMEYE KOŞUYOR’

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Alkan 6 ayda 80 kişinin ‘işyerinde psikolojik şiddet gördüğüne’ ilişkin rapor almasının Türkiye’de mobbing’in çok yaygın olduğunu gösterdiğini ifade ederek, listede ilk sırada öğretmen ve hemşirelerin bulunduğunu açıkladı. Merkeze en çok kadınların başvurduğu bilgisi verilirken, rapor alanların tazminat davası açma yoluna gittiğini söylüyor. Alkan, haksız tazminat davalarına karşı öykülerin ve psikiyatrik muayenin çok dikkatli yapıldığını da dikkat çekti. • HATİCE YAŞAR

Dayak gibi davranışlar

Merkeze başvuran mobbing mağdurları arasında okul müdürü tarafından emekliliğe zorlanan öğretmenler var.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …