Anasayfa / Kamu Haberleri / SBS sonuçları 1544 birinci

SBS sonuçları 1544 birinci

8. sınıf SBS sonuçları açıklandı. Bakan Çubukçu’nun talimatıyla, 100 sorunun 100’ünü de doğru yapanların sayısı ve isimleri açıklanmadı. HABERTÜRK sınavın saklanan birinci sayısının 1544 olduğuna ulaştı.

1’İNCİLER 1’İNCİSİ
Son 3 yılın SBS ve okul başarısına göre Manavgatlı Mustafa Kurucu, birinciler içinde birinci oldu. 3 yılın başarı listesine göre de, OYP’de ilk 10’a giren 14 çocuktan sadece biri devlet okulundan.

SBS şampiyonlarına Bakan sansürü
OYP’de bir birincinin çıktığı SBS sonuçları açıklandı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, emir verdiği için sınavın ayrıntıları paylaşılmadı. Testlerde başarı oranları bilinmezken, HABERTÜRK saklanan sayıya ulaştı. Bu yıl 8. sınıf SBS’de 100 soruda 100 tam yapan öğrenci sayısı 1544. Geçen yıla göre birinci sayısı 23’e katlandı. Geçen yıl soruların tümünü yapan öğrenci sayısı 67’ydi

ORTAÖĞRETİM Yerleştirme Puanı (OYP) 500 tam puan olan tek öğrenci Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Kurucu’nun çıktığı Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçlarına, Bakan Çubukçu’nun yasağı gölge düşürdü. Bakan Çubukçu “Sınav sonuçlarının ayrıntılarını açıklamayın” talimatını verince, 8. sınıf SBS’de kaç öğrencinin 100 soruda tam puan aldığı, kaç öğrencinin Sınıf Puanı’nın (SP) 500 olduğu, testlerin standart sapmaları, yani öğrenciler tarafından yapılabilme oranları gibi sınavın ayrıntıları gizlendi.

SONUÇLARI ÖĞRENDİK
Geçen yıl 1 milyon 30 bin öğrencinin sınava girdiği 8. sınıf SBS’de 67 öğrenci tüm soruları doğru yapmıştı. Bu yıl sınava yaklaşık 1 milyon 18 bin aday girdi. Bu adaylar arasında 100 soruda 100’ünü de doğru yanıtlayanların sayının kaç olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı açıklamaktan kaçınırken, HABERTÜRK bu sayıya ulaştı. Sınavda 100 sorudan 100’üne de doğru yanıt veren öğrenci sayısı tarihi rekor kırarak, 1544 oldu.

KAÇ KİŞİ TERCİH YAPACAK?
Bu arada bakanlık sansür uyguladığından 196 puan barajını aşarak, tercih hakkı kazanan öğrenci sayısı da bilinmiyor. Geçen yıl tercih yapma hakkı kazanan 978 bin 61 olmuştu.

TESTLERİN BAŞARI ORANI
TESTLERİN standart sapmaları da açıklanmadığı için 5 ayrı testten sınava giren öğrencilerin başarı oranları da bu yıl bilinmiyor. Geçen yıl 8. sınıf öğrencilerinin başarısızlık oranları matematikte yüzde 88.25, fen bilimlerinde yüzde 73.75, yabancı dilde yüzde 66.75, Türkçe’de yüzde 58.96, sosyal bilimlerde 52.45 olmuştu.

OYP NEDİR?
Ortaöğretim Başarı Puanı (OYP) öğrencilerin başta Anadolu, Anadolu öğretmen ve fen liseleri olmak üzere sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılan puan. Bu puan üç yıllık SBS ve okul başarı puanlarının toplamından oluşuyor.

NEDEN AÇIKLANMADI?
İşte spekülasyonlar
Birincilerin çoğunluğu özel okullardan

1544 öğrenci içinde devlet okulundan öğrenci parmakla sayılıyor

Testlerdeki başarı oranı çok düşük

Bakan Çubukçu gazetelerde sonuçların tartışılmasından hoşlanmıyor

Özel okullar zirvede
SEVİYE Belirleme Sınavı (SBS)-8’in dün açıklanan sonucuyla Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, son üç yılın sınav ve okul başarı puanlarına göre 500 tam puan alarak birinci oldu. OYP’ye göre ilk 10’a giren 14 öğrenciden 13’ü özel okuldan biri devlet okulundan. İstanbul’a göre Anadolu okulları daha başarılı. 14 öğrencinin yalnızca ikisi İstanbul’daki okullardan.

SİTE KİLİTLENDİ
Sınavları açıklayan Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ndeki (EĞİTEK) teknik arıza nedeniyle öğrenciler uzun süre bilgilerine ulaşamadı. Adaylar OYP sonuçlarına göre tercihlerini, bugünden itibaren herhangi bir ilköğretim okulundan 20 Temmuz’a kadar yapabilecekler. Sonuçlar 26 Temmuz’da açıklanacak. Yerleştirme sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle adaylardan 12 ve 6 olmak üzere iki kez kez tercih alınacak, yedek liste uygulaması yapılacak.

YABANCI OKULLARA BAŞVURU
Bakanlık, velilerin ve öğrencilerin tatil programlarının aksamaması için yeni bir uygulama başlattı. Buna göre tercih başvuruları herhangi bir ilköğretim okulundan yapılabilecek. Bu arada Amerikan Robert, Üsküdar Amerikan ve Fransız liselerinin de aralarında bulunduğu yabancı ve Türk özel okulları 8. sınıf SBS puanına göre öğrenci alacak.

Pervin KAPLAN – Esra YAZDIÇ / GAZETE HABERTÜRK

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …