Anasayfa / Kamu Haberleri / TÜRK EĞİTİM-SEN, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

TÜRK EĞİTİM-SEN, MİLLİ EĞİTİM BAKANI NİMET ÇUBUKÇU HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıyla, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde il ve ilçe milli eğitim şube müdürlüğü kadro sayılarını sormuştuk. Bakanlık tarafından gönderilen listeye göre; il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde 1995 adet şube müdürü norm kadrosu bulunmaktadır. 1995 şube müdürü norm kadrosunda 1075 kişi kadrolu olarak görev yaptığı için 920 adet boş norm bulunmakta ve bu 920 adet boş norm kadro asaleten atanma şartlarına haiz olmayan kişilerce doldurulmaktadır.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından; bu 920 kişinin dışında 214 kişi daha norm kadro bulunmamasına karşılık, devleti zarara uğratacak şekilde, geçici görevlendirme yolu ile çalıştırılmaktadır. Örneğin; Ankara’da şube müdürü norm kadro sayısı 75 iken; 49 kişi kadrolu, 35 kişi geçici görevlendirme ile çalışmaktadır. İstanbul’da şube müdürü norm kadro sayısı 137 iken, 102 kişi kadrolu, 96 kişi ise geçici görevlendirme yoluyla görev yapmaktadır. Adana’da şube müdürü norm kadro sayısı 43 iken, 28 kişi kadrolu, 28 kişi ise geçici görevlendirme ile çalışmaktadır. Konya’da şube müdürü norm sayısı 69 iken: geçici görevlendirme ile çalışan şube müdürü sayısı 49, kadrolu çalışanların sayısı 31’dir. 214 kişinin bu şekilde istihdam edilmesi nedeniyle devlet binlerce lira zarara uğratılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, kendi yandaşlarına makam ve mevki sağlamak adına, kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayarak söz konusu görevlendirmeleri gerçekleştirmektedir. Bu haksız görevlendirmelere sendika olarak sessiz kalabilmemiz mümkün değildir.

Bu nedenle Türk Eğitim Sen, 214 şube müdürünü geçici görevlendirmek suretiyle devleti zarara uğratan Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Suç Duyurusu İçin Tıklayınız

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …