Anasayfa / Davalar ve Sonuçları / Eski Kızılay Personeli İçin Döner Sermaye Davası

Eski Kızılay Personeli İçin Döner Sermaye Davası

Türk Sağlık-Sen Kızılay tıp merkezlerinde görev yapmakta iken Sağlık Bakanlığı’na sözleşmeli memur olarak devredilen personele döner sermaye ödenmesi için dava açtı.

kizilay

Türk Sağlık-Sen tarafından Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine açılan davada Sağlık Bakanlığı’na devredilen Kızılay’a ait sağlık kurumlarında görev yapan çalışanların sözleşmeli olarak bakanlık kadrolarına atandığı hatırlatıldı.

Söz konusu personelden ebe hemşire, sağlık memuru gibi kadrolarda bulunan sağlık personeline döner sermaye ödemesi yapılırken memur, hizmetli ve teknisyen kadrolarında devredilen personele döner sermaye ödemesinin yapılmadığına dikkat çekildi.

Döner sermaye yönetmeliğine göre döner sermaye ek ödemesinin, personelin kurum ve kuruluşa fiilen katkı sağladığı sürece verilebileceğinin düzenlendiği ifade edilerek fiilen çalışarak kurumun döner sermaye elde etmesine katkıda bulunan personele döner sermaye ek ödemesinden faydalandırılmamasının hukuka uygun olmadığı ifade edildi.

Ayrıca dilekçede sağlık personeline bu hak tanınken memur, hizmetli ve teknisyenin kapsam dışında bırakılmasının Anayasanın kanun önünde eşitlik ve ücrette adalet sağlanması başlığını taşıyan hükümlerine aykırı olduğu belirtildi.

Söz konusu işlemin iptal edilerek Kızılay’dan Sağlık Bakanlığı’na devredilen tüm personele döner sermaye ödenmesine karar verilmesi istendi.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

SİVAS BÖLGE İDAREDEN ROTASYON KARARI

Sivas ilinde zorunlu yer değişikliği kapsamında görev yeri değiştirilen okul müdürü üyemizin açmış olduğu davada …

8 Yorum

  1. Kızılay Tıp Merkezlerinden Sağlık Bakanlığına geçen personelin bir kısmına döner sermaye ödenmesi bir kısmına ödenmemesi son derece yanlış bir uygulamadır.Netice olarak Sağlık Bakanlığında çalışan bütün memurlar alıyorsa sadece kızılay personelinin ayrıştırılması adaletin olmadığının açık bir göstergesidir.Devlet büyüklerinin bu bütün memurlara sahip çıkması gerekmektedir.İdari kurumlarda aynı işi yapan bir memur döner alırken kızılaydan gelen memura ödeme yapılmamasını bütün sağlıkta görev yapanların adaletine bırakıyoruz.

  2. bencede diğer GİHS kadrosunda olan memurlar döner sermaye ek ödemesinden yararlanıyor bu çifte standartın bi açıklaması olmalı bize hiçbir açıklama yapmadan dönerlerimizi kestiler bu saçmalık o zaman sağlık bakanlığnda GİHS kadrosunda 4/B li çalışan bulundurmayacaklar atama yapmayacaklar, valiliklere kaymakamlıklara ve belediyelere vereceklerdi. Yeni sosyal güvenlik merkezine atanacak aynı kadroda ve ünvanda 4/b li sözleşmeli personellerin daha atama yapılmadan ek ödemeden faydalanıcağı açıklandı çok tezat bir durum bence…

  3. neyi savunuyorsunuz kardeşim, bu insanlar havadan memur oldu.döneride almayı versinler.yüzbinlerce kpss adayı boşta beklerken, bu insanlar direk atanarak 4b li oldular daha ne olsun…
    şükretsinler…

  4. arkadaşım kamuya mal olmuş devletin denetiminde olan bir kurumdan bakanlığa geçişi eleştirirken iyi düşünçen bu kurum devletin kızılayı çalışanıda devletin kızılay personeli ahmetin, mehmetin şirket elemanı değil ölçülü konuş lütfen.

  5. sayın devilgiri sen neyi savuyorsun biz devletin kurumu olan kızılay personeliyiz bize bu hak bundan verildi hakkımız olan döneri mi savunmayaçağız çok mu zoruna giddi nedir derdin?

  6. bu döner sermaye dava sonuvu ne oldu bilen varmı arkadaşlar

  7. Biz Kızılay Personellerin Suçu nedir neden hala döner sermayelerimizle ilgili bir gelişme yok lütfen bu konuda bizlere yardımcı olun .Bizler de diğer personellerin yaptıkları işlri yapıyoruz.Dönerb sermayelrimizin ödenmesini istiyoruz.

  8. arkadaşlar ramazanda bakan beyle görüştük bize size nasıl döner ödenmez sizde memur oldunuz dedi ve geri döndüğümde ilgileneceğini söğledi ve döndü halandaha ilgilenecek bakalım artık hayırlısı sanırım secimde ilgilenir