Anasayfa / Basın Açıklamaları / Çocuklarımızın Geleceği Karartılmasın

Çocuklarımızın Geleceği Karartılmasın

TBMM’nin açılışının 91’inci yıldönümünü kutladığımız bu özel günde, her birimiz bağımsız, demokratik, çağdaş bir ülkede yaşamanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklarımıza armağan etmesi çok anlamlıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk’ün bıraktığı en büyük miraslardan birisidir. Dünyada kutlanan tek çocuk bayramına sahip olan Türk çocuklarının, 23 Nisan’a sahip çıkması, 23 Nisan ruhunu yaşatması büyük önem taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devletini koruyacak, yüceltecek ve Atamızın mirasına sahip çıkacak olanlar çocuklarımız ve gençlerimizdir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ve gururla kutladığımız bugünde, “çocuklarımıza gerçekten iyi bir gelecek vaat edebiliyor muyuz?” sorusunu sormamız gerekmektedir.

Avrupa Birliğinin yayınlanan Eğitimde Hedefler Raporunun yedincisinde yer alan bilgilere göre; Türkiye’de eğitimin durumu pek iç açıcı görülmemektedir. Eğitimi terk oranı, başarı ortalaması ve yetersiz öğretmenle ülkemiz son sırada yer almaktadır. Ayrıca öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, eğitime yatırım ve erkek-kadın öğrenci sayılarında AB’ye üye ve aday ülkelere göre oldukça geride bulunduğumuz ortaya çıktı. Raporda Türkiye’nin daha önce yayınlanan PISA sonuçlarına da atıf yapılarak; fen bilimleri, sözel ve matematikte kısıtlı bir yükselişin olduğu, ancak ortalamanın çok altında olduğumuz ifade edildi. Raporu hazırlayan komisyon, Türkiye’de gayri safi yurtiçi hâsılasının sadece yüzde 2.86’sının eğitime ayrıldığını belirtti. Bu oranın Belçika’da yüzde 6.02 ve İzlanda’da da yüzde 7 olduğuna dikkat çekildi.

Geldiğimiz noktada okullaşma oranlarının düşük olduğu ülkemizde, özellikle kız çocuklarının eğitiminin önündeki engeller kaldırılamamıştır. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında okullaşma oranları okul öncesinde 4-5 yaş grubunda yüzde 43.10; ilköğretimde yüzde 98.41, ortaöğretimde yüzde 69.33’tür. Okullaşma oranları okul öncesinde 4-5 yaş grubunda kızlarda yüzde 42.47, erkeklerde yüzde 43.70; ilköğretimde kızlarda yüzde 98.22, erkeklerde yüzde 98.59; ortaöğretimde de kızlarda yüzde 66.14, erkeklerde yüzde 72.35’tir. Görüldüğü üzere 2011 Türkiye’sinde tüm çocuklarımızın okullu olmasının sağlanamaması kanayan bir yaradır.

Açlık, yoksulluk, sefalet en çok çocukları vurmaktadır. Çocukluklarını yaşayamadan büyüyen, oyun nedir bilmeyen çocuklarımız vardır. Eli kalem, silgi tutması gereken çocukların bir kısmı sokaklarda ekmek parası peşinde koşmaktadır. Gece yatağına aç giren, okuma hakkı elinden alınan, mutsuz çocuklarla müreffeh yarınlara yürümemiz mümkün değildir.

Çocuklara yönelik istismar, şiddet ve taciz alabildiğine artmıştır. Devlet ne yazık ki küçük bedenleri korumaktan acizdir. Geleceğe güvenle bakması gereken çocuklarımızın önüne korku duvarları örülmüştür. İstismar edilen, şiddete ve tacize maruz bırakılan, uyuşturucu simsarlarının ağında savunmasız bırakılan küçücük bedenler hepimizin yüreğini dağlamakta ve yarınlarımızı karatmaktadır.

Terör örgütü, çocukları kandırmakta, onları maşa olarak kullanmaktadır. Okullarında olması ya da yaşıtlarıyla sokaklarda oyun oynaması gereken çocuklar, bölücü örgütün propagandasının yapıldığı eylemlerde ön saflarda yer almaktadır. Bu olumsuz tablo, bölücü örgüt tarafından istismar edilen çocuklarımızın geleceğinden endişe duymamıza neden olmaktadır.

Çocuklar ülkemizin teminatı, Cumhuriyetimizin koruyucusu, Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yolda emin adımlarla ilerleyen meşalelerimizdir. Onlara açlığın, yoksulluğun olmadığı, herkesin barış ve kardeşlik içinde yaşadığı, şiddet, taciz, istismar ve uyuşturucu bataklığından uzak, tüm çocukların eğitim-öğretim hakkından yararlanabildiği, çocuk haklarının tam olarak uygulandığı bir dünya bırakmak hepimizin görevidir. Sorumluların görevlerini getirmeleri dileğiyle bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramı kutlu olsun.

Türk Eğitim-Sen

İstanbul Bölge Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …