Anasayfa / Basın Açıklamaları / Eğitim ve Sosyal Tesisleri Satmak Çözüm Değildir

Eğitim ve Sosyal Tesisleri Satmak Çözüm Değildir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 12 Temmuz 2010 Pazartesi günü yaptığı basın toplantısında: “Hükümetimizce satışa yönelik alınan karar kapsamında Maliye Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına öncülük ederek, kendi kullanımında bulunan sosyal tesisleri öncelikle satışa çıkarmaktadır. Aşamalı olarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarının sosyal tesislerinin de satışa çıkarılması planlanmaktadır. 2-6 Ağustos tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Muğla ve Bursa illerinde tahmini bedeli toplam 152 milyon lira olan bakanlığımızın kullanımında 12 tesisin satışı gerçekleşecektir. Bu tesisler yer, konum ve kapasite ve değer olarak en önemlilerden oluşmaktadır” dedi.

Bakan, daha çok memurların tatil amacıyla kullandığı tesislerin ‘açık artırma’ yoluyla satılacağını belirtti. Satışa sunulan tesislerin yönetilmesinin zor ve maliyetli olduğunu vurguladı.

Şimşek, “Bugün 5 yıldızlı oteller bile cüzi fiyatlarla vatandaşa hizmet sunabilmektedir. Bu tesislerse öyle çok da ucuz değil” iddiasında bulundu.

Maliye Bakanlığının Kamuya ait bütün Sosyal Tesisleri satmak için harekete geçmesini üzüntü ile karşılıyoruz.

Hükümetin 8 yıllık iktidarında Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana oluşturulan tüm fabrika ve işyerlerinin kar-zarar hesabı yapılmadan müflis bir tüccar zihniyeti ile satılması yetmiyormuş gibi, şimdi de Kamuda Eğitim ve Sosyal Tesislerin satışına başlanılmasını doğru bulmuyoruz.

Ülkeyi yönetenlerin Sosyal Devlet anlayışını terk ederek Tüccar Devlet zihniyeti ile hareket etmesi Anayasamızın Sosyal Devlet ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Merak ediyoruz; ülkede devletin elinde menkul ya da gayrimenkul kalmadığında hükümet neyi satacak? Yoksa devletin tapusunu satarak ülkeyi küresel sermayeye mi teslim edecek?

Ülkemizde sürekli olarak sıcak para girişi olan ve zarar etmediği gibi ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan Telekom, TEK, Petrol Ofisi, Tüpraş, TEKEL ve Limanlar gibi Kamuya ait birçok tesis satıldı. Ancak bu satışların ekonomiye bir faydası olmadı ve alınan paralar çarçur edildi. Nitekim 1990’lı yılların başlarında Kayıtlı İşsizlik Oranı %7 civarında iken, 2009 yılında İşsizlik Oranı yaklaşık %100 artarak %13’e yükseldi.

Bakan, Maliyeye ait Sosyal Tesislerin zarar ettiğinden dolayı satışa çıkarıldığını söylemekle beraber bunun doğru olmadığı, şu anda bu tesislerin kasasında bulunan nakit 5 Trilyon Liradan anlaşılmaktadır.

Maliye Bakanının Kamudaki Eğitim ve Sosyal Tesislerini satma gerekçesini ortaya koyarken “Memurların 5 yıldızlı otellerde tatil yapmaları Sosyal Tesislerden daha ucuzdur” söylemi büyük bir yalanın ve gafın ifadesidir. Anlaşılan o ki Maliye Bakanı ya hesap bilmiyor, ya da kaldığı 5 yıldızlı otellerde cebinden para ödemiyor. Bu ifadeleriyle memurlarla alay ediyor. Ortalama 1350 Lira aylık geliri olan bir memur ailesinin deniz kenarına tatile gitmesinin mümkün olmadığını bilmeyen Maliye Bakanının “5 yıldızlı otele gitsinler” ifadesini Türk memuruna saygısızlık olarak değerlendiriyoruz

Devlete ait Eğitim ve Sosyal Tesisleri yok pahasına elden çıkarmaya kalkışan Hükümetin bu yanlıştan geri dönmesini talep ediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen

İstanbul İl Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …