Anasayfa / Basın Açıklamaları / FERTLER ÖLÜR, TÜRK MİLLETİ İLELEBET YAŞAR

FERTLER ÖLÜR, TÜRK MİLLETİ İLELEBET YAŞAR

Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Yönetim Kurulu üyesi Önder DOĞAN, Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Bey’in şehit olduğu 10 Nisan 1919 gününü unutmadıklarını belirten bir açıklama yayınladı.

DOĞAN açıklamasını şöyle sürdürdü;

14 Ekim 1922’de TBMM tarafından “Milli Şehit” ilan edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, 10 Nisan 1919 tarihinde İstanbul’da Beyazıt Meydanı’nda asılarak idam edilmiştir.

1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’nın en çok başını ağrıtan olaylardan biri, işbirlikçi Ermeni çetelerinin cephe gerisindeki faaliyetleriydi. Hükümet bu sorunu ortadan kaldırmak için adı terör hareketlerine karışan Ermeniler hakkında 14 Mayıs 1915 tarihinde Tehcir Kanunu’nu çıkarır. Bunun üzerine Ermeniler 2 Eylül 1915’te Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesine bağlı köyleri ateşe verirler. Duruma müdahale etmek üzere bölgeye gönderilen jandarma kuvvetlerine Ermeniler tarafından ateş açılır. Durum, zamanın İçişleri Bakanlığı’na bildirilir ve Bakanlık buradaki Ermenilerin 24 saat içinde Suriye istikametine sevk edilmelerini emreder.

Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, bu emir üzerine Jandarma Komutanı ile birlikte verilen emri yerine getirmiştir. Ermeniler, Mondros Mütarekesi’ni takip eden günlerde kendilerini sürgüne tabi tutanların cezalandırılmasını isterler. Bu isteklerini Mister Brown’un telkiniyle Padişaha da kabul ettirirler. Durumun yatıştırılması için suçlu aranmaya başlanır. İlk suçlu bulunur: Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey…

İşte bu ülkede yaşayan her vatandaşın bildiği gibi vatanseverliğin bedeli ağırdır. Bu ağır bedeli ödeyenlerden biri de Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Bey’dir. Hükümetin emrini yerine getirmekten başka suçu olmayan Kemal Bey çoğunluğunu Ermeni üyelerin meydana getirdiği Divân-ı Harb tarafından “Ermeni tehcirinde vazifesini kötüye kullanarak ölümlere sebep olduğu gerekçesiyle” ölüme mahkûm edilmiştir.

Mehmet Kemal Bey’in idamı Anadolu’da milli bir hareketin doğmasına sebebiyet verir. Olaydan derin üzüntü duyarak büyük bir uyanışa geçen milletimize Kuva-yi Milliye ruhunu veren kahramanlardan birisi de şüphesiz ki o’dur.

İlk yargılanmasında beraat etmesine rağmen işgal güçlerinin baskıları sonucu ikinci kez yargılanan ve haksız idam edilen Kemal Bey’i ve Ermeniler tarafından canice öldürülen tüm Türk Halkını bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz, ruhları şad olsun.

Kemal Bey’in de son nefesinde söylediği gibi; “fertler ölür, Türk milleti ilelebet yaşar …”

Yönetim kurulu üyeleri açıklamanın ardından Milli Şehit Kemal Bey ile ilgili Nevşehir esnafına broşür dağıtımı gerçekleştirmiştir.

Türk Eğitim-Sen Nevşehir

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …