Anasayfa / Basın Açıklamaları / KPSS SINAVINDA ÖĞRETMENLERE YAŞATILAN SIKINTILAR VE SORUMLULARIN SORUMSUZ DAVRANIŞLARI

KPSS SINAVINDA ÖĞRETMENLERE YAŞATILAN SIKINTILAR VE SORUMLULARIN SORUMSUZ DAVRANIŞLARI

1 Ekim’de gerçekleştirilen KPSS / Eğitim Bilimleri Alan sınavı ile açıkça görülmüştür ki kopya çekenler, onlara destek sunanlar ve bu şaibenin üzerini örtmeye çalışarak sorumluluk almaktan kaçınanlar değil bir kez daha öğretmenlerimiz cezalandırılmıştır.
Yaşanan kopya iddialarının aydınlatılamaması sonrasında tüm merkezi sınavları kapsayacak şekilde genişletilen yoğun güvenlik önlemleri, sınavın sadece güvenlik sorununa indirgendiğinin açık bir göstergesidir. Basına da yansıyan birçok örnekte görüldüğü üzere güvenlik gerekçesiyle öğretmenlerimiz ikinci kez cezalandırılmış ve rencide edilmiştir. Sınav stresinin gelecek kaygıları ile birleşerek baskı altına aldığı bir öğretmenimizin sınav esnasında tuvalete gidememesinden dolayı içine düşürüldüğü durum, adayların insanlık dışı bir uygulamaya maruz bırakıldığının başka bir kanıtıdır. Öğretmenlerimizi kimsenin rencide etmeye hakkı yoktur. Bu uygulamada göstermektedir ki YÖK ile sınavdan sorumlu kurum ve kuruluşlar kopya skandalının sorumlularını ortaya çıkarmak yerine tüm adayları potansiyel bir zanlı durumuna düşürmüşlerdir.
Ayrıca sınav salonuna girerken adayların yanında bozuk para, kalem, silgi, su ve peçete olmasına dahi izin verilmemiş ve sınav için gerekli her şey ÖSYM tarafından karşılanacağı ifade edilmiştir. Ancak adaylara dağıtılan kalemlerin kırılması, silgilerin iyi silmemesi ve cevap anahtarına zarar verebilecek sertlikte olması ile dağıtılan poşetlerin içerisinde sadece bir tane peçete olması gibi sorunların sınav stresi altındaki adayları olumsuz etkileyeceği düşünülmemiştir. Sınav, sadece güvenlik sorununa indirgenmiştir. Çünkü adayların sınava hazırlık döneminde yoğun emek harcadığı ve geleceğinin bu sınava bağlı olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir. Sınavın iptal edilmesi sonrasında psikolojik baskı altına giren gençlerimiz bu uygulama ile tam anlamıyla bir kez daha cezalandırılmıştır. Kaldı ki bu uygulamaların merkezi sınavların hepsinde hayata geçirileceği düşünülürse, yüz binlerce gencimizin mağdur olacağı da başka bir gerçektir.
Bu değerlendirmeler beraberinde birçok soru da akıllara gelmektedir.

• Doğramacı’nın kurduğu ve ÖSYM’nin “tek” tedarikçisi haline getirilen METEKSAN, sınav için hazırlanan ve içinde iki adet kalem, bir adet kalemtıraş, bir adet silgi, bir adet peçete, birkaç tane şeker ve bir adet sudan oluşan paketlerin ihalesini hangi şartlar karşılığı almıştır?
• METEKSAN’ın sürekli olarak ihaleleri kazanmasının sebebi nedir?
• Bu ihale sadece bir sınav için mi, yoksa bir yıllık dönemdeki tüm sınavlar göz önünde tutularak mı yapılmıştır?
Kopya iddiaları sonrasında bu sürecin sorumluluğunu almaları gerekenler ne yazık ki hala görevleri başındadırlar. Başbakan’ı spor salonunda yuhalayan kişilerin belirlenmesi için atılan adımlar düşünüldüğünde kopyacıların aradan geçen zamana karşı hala bulunamamış olması ilgi çekicidir.

Eğitim Sen olarak yaşananların sorumluluğunu gençlerimizin üzerine yüklenilmesini, kurunun arasında yaş da yanar tavrını asla kabul etmiyoruz ve tüm yetkililere çağrı yapıyoruz. Öğretmenleri rencide edenler derhal istifa etmelidir.
Göksel Rıza Özkan
Niğde Eğitim Sen Başkanı
KESK Niğde Dönem Sözcüsü

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …