Anasayfa / Basın Açıklamaları / TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN ÇİFTE SUÇ DUYURUSU

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN ÇİFTE SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim Sen, KPSS’ye yönelik iddialarla ilgili ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ve KPSS’den 43 puan aldığı halde Biyoloji öğretmeni olarak atanan Yahya Erdoğanlı ile ilgili AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ankara Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, 2010 KPSS’nin şaibelerle dolu olduğunu söyledi. 85-90 puanla atanamayanlar varken, Yahya Erdoğanlı’nın 43 puanla Van’a sözleşmeli öğretmen olarak atandığını söyleyen Koncuk, Erdoğanlı’nın atamasının Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yapıldığını söyledi.
43 puanla sözleşmeli öğretmen görevlendirilmesi yapılmasına Hüseyin Çelik’in henüz cevap vermediğini belirten Koncuk, “Ya çıkıp ‘İsmail Koncuk yanlış söylüyor, böyle bir şey yok’ desin ya da ‘doğrudur, böyle bir yanlış yaptık’ deyip halktan özür dilesin” dedi.
Yahya Erdoğanlı’nın akrabası olan AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk’ten de iddialara cevap verilmediğini ifade eden Koncuk, “Bir ülkede bakan olabilirsiniz, çeşitli mevkilere gelmiş olabilirsiniz ancak bu güç diğer sahipsiz insanların haklarını gasp edebileceğiniz anlamına gelmez” diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, KPSS 2010 sınavında soruların çalındığı iddialarına rağmen öğretmen atamalarının iptal edilmeyeceğini açıklamasını değerlendiren Koncuk, bunun soruşturmayı etkileyecek yönde olduğunu belirterek, Bakanlığın yaklaşımını ciddiyetsiz bulduğunu söyledi.
Koncuk, “Atamaları hiç olmazsa bir hafta daha erteleyerek, iddiaları ciddiye aldığınızı gösterseydiniz. KPSS’nin iptali konuşulurken, 30 bin öğretmenin atamasını nasıl yaparsınız? Atamaları iptal etmek zorunda kalırsanız, bunun hesabını nasıl verirsiniz?” dedi.
ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın, KPSS ile ilgili böyle bir şeyin asla olamayacağı yönünde, “peşin hükümlü” açıklamalar yaptığını ifade eden Koncuk, ÖSYM’nin soruşturma ehliyeti kalmadığını düşündüklerini, bu nedenle konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e götürdüklerini anlattı.
İddiaların sağlıklı şekilde soruşturulmasını isteyen Koncuk, şunları söyledi: “Yaptığı net sayısı beklediğinden az gelen 3-5 kişi değil, binlerce kişi var. Sınavda 10 çiftin 120 net yaptığı ortaya çıktı. Bu soruların 3-4 tanesini şu anda uzmanlar tartışıyor. Uzmanların bile doğruluğu konusunda hemfikir olmadığı soruların bulunduğu bir sınavda 120’de 120 yapmak tesadüfle açıklanamaz. O nedenle Ünal Yarımağan ve Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. İddialar sadece öğretmenlik bölümüyle ilgili değil. 800 bin civarında üniversite mezunu bu sınava girdi. Sonuç diğer alanlar bakımından da incelenmeli.”
Genel Başkan Koncuk, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte yanlarında getirdikleri Yarımağan ve Çelik’e yönelik suç duyurularını Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …